top of page
חיפוש

משפחה, עבודה ופרויקט צד

בהתחלה היה לי ממש קשה לאזן בין משפחה, עבודה וגם פרויקט צדדי. אבל, גיליתי שהשקעה של אפילו חצי שעה ביום בפרויקט הצד, היא צעד בכיוון הנכון.


האמת היא שמשפחה ועבודה תמיד יהיו בעדיפות על כל השאר. המשפחה כמובן במקום הראשון, כולנו רוצים להיות הורים או שותפים לחיים הכי הטובים שאנחנו יכולים להיות, ולספק את החיים הטובים ביותר האפשריים למשפחה שלנו. זה מתקשר הרבה פעמים בצורה ישירה לעבודה ולאמונה הרווחת שאם נעבוד ממש קשה, יהיה לנו מספיק משאבים כדי לעזור למשפחה שלנו לנהל את החיים האלה. אמונה שבאופן אישי אני לא חושב כנכונה או כזו שמוכיחה את עצמה במציאות היומיומית של חוסר וודאות, אבל זה כבר נושא לפוסט אחר.


העניין הוא כמובן, שאנחנו "שוכחים" את עצמנו במודע או שלא במודע, עובדים יותר מדי ורואים פחות מדי את המשפחה. אנחנו משקיעים במהלך השבוע הרבה יותר מאשר תשע השעות המסורתיות בעבודה, תוך שאנו מנסים לפצות בזמן איכות משפחתי יום בשבוע או פעילות משפחתית משותפת בסופי השבוע.


אז איפה זה משאיר פרויקט צד? הנה כמה טיפים שעשויים לעזור:


1. מה לגבי שעה אחת ביום?


המפתח לפרויקט צד הוא שצריך להמשיך לעבוד עליו לעתים קרובות ככל האפשר, גם אם רק לפרקי זמן קצרים. אני חושב שהזמן האידיאלי הוא למעשה בין שעה לשעתיים ביום. עם זאת, זה מאוד מאתגר אם יש לנו עבודה ומשפחה עמוסים. אני באופן אישי מנסה לעשות קצת כל יום.


כדי להבין בכלל כמה זמן "פנוי" יש לנו להקדיש לעניין, אני תמיד ממליץ להשקיע 10 דקות מזמנכם ולהכין טבלה של כל ימות השבוע א'-ש', כשבכל יום 24 השעות מחולקות לחצי שעות. כלומר, 7 עמודות על 48 שורות. המטרה שלכם היא למלא את הטבלה בכל הדברים/מטלות שאתם עושים באופו פרטני במהלך השבוע (כולל שינה, הכנת ארוחה, צפייה בטלוויזיה, הקפצה לחוגים ועוד). רשמו את הדברים בקפיצות של חצאי שעות. המיפוי הזה, מאפשר לנו לראות מתי יש זמן פנוי ומה אנו בוחרים לעשות בו.


בחלונות הזמן הפנוי אפשר לתעדף את מה שרוצים וכמובן גם להקדיש אותו לקידום פרויקט הצד. כך בעצם אנחנו יכולים להחליט ולתכנן כמה זמן שבועי ומתי אנחנו יכולים ורוצים להשקיע בקידום הפרויקט שלנו.

2. עבדו רק על פרויקט צד אחד בכל פעם


זו כנראה העצה החשובה ביותר - לעבוד רק על פרויקט צד אחד בכל פעם. אם יש לכם הרבה רעיונות שאתם רוצים להוציא לאור או התחלתם לעבוד כבר על מספר פרויקטים במקביל - עצרו!


שאלו את עצמכם האם אתם נמנים על האנשים המוכשרים שהם גם מאוד מאורגנים וגם יכולים לקדם מספר פרויקטים במקביל ובצורה טובה? אם כן, אשריכם. אבל אם אתם כמו רובנו, אני ממליץ לכם להתמקד בדבר אחד בכל פעם. פשוט כדי לתעל את הזמן הפנוי, התשומות והפוקוס שלכם בצורה טובה יותר.


זו עשויה להיות החלטה קשה עם איזה פרויקט להתקדם ואילו פרויקטים לשים על המדף בינתיים, אבל זה שווה את זה. אחת התחושות הטובות והממלאות ביותר שתחוו כיוצרים היא בהשקת הפרויקט עליו עבדתם. זו הרגשה נהדרת של הישג שקשה להשיג אם אתה מנסה לאזן בין ארבעה רעיונות שונים בו זמנית.


3. לבסוף, דעו מתי לכבות את המחשב (או לעצור את מה שאתם עושים)


שחיקה היא דבר לא בריא כשאנחנו מנסים לקדם דברים בבית וגם בעבודה. צריך לדעת גם מתי לעשות הפסקה ולהתפנות לדברים האחרים. לא להיכנס לאטרף או אובססיה. קחו גם את הזמן שלכם עם עצמכם. לי יש בדרך כלל מדיניות "לא קידום פרויקטים" מצהרי יום שישי - עד מוצאי שבת (ולא מטעמי אמונה). זמן איכות שלי עם עצמי, עם המשפחה או עם חברים.

Commenti


bottom of page