top of page
חיפוש

יצירתיות או לא להיות

אין דבר כזה הגדרה אוניברסלית ליצירתיות. אם ניקח 10 אנשים ונבקש מהם להסביר מה זו יצירתיות עבורם, נגלה שלכל אחד יש פרשנות משלו למשמעות שמאחורי המילה. אני אישית מעדיף להשתמש במונח יצירתיות כדי לתאר את היכולת (שיש לכל אחד) ליצור משהו רלוונטי, מקורי וחדשני.


יצירתיות באה לידי ביטוי בהרבה צורות כמו למשל - מיומנות, גישה, תהליך, שירות, מוצר ועוד. למרות זאת היא בדרך כלל נקשרת בכל מה שקשור בפתרון בעיות באשר הן. בהינתן אותה בעיה, עם אותו מידע זמין, חומרי גלם ופרמטרים, אנשים יצירתיים יותר נוטים למצוא ולהמציא פתרונות חדשים יותר.


כמו שסטיב ג'ובס נהג לומר:

"יצירתיות היא פשוט דרך לחבר דברים. כאשר אתה שואל אנשים יצירתיים איך הם עשו משהו, הם מרגישים קצת אשמה כי הם לא ממש עושים את זה, הם פשוט ראו משהו. זה נראה להם ברור רק לאחר זמן מה. זה בגלל שהם הצליחו לחבר חוויות שהיו להם וליצור דברים חדשים."


להיות יצירתי זה לא ללכת ולגנוב פטנט או רעיון של מישהו אחר ולשים את השם שלך על זה. ממש לא. להיות יצירתי אומר בעצם ליצור איזשהו שינוי אמיתי בעולם שסביבך. זה אומר שגם אם אתם רוצים לעשות שימוש חוזר בתוכן מסוים, אתם צריכים להעשיר אותו על ידי הוספת משהו מקורי משלכם, שיהיה בעל ערך.


בניגוד לסברה הרווחת שיצירתיות היא כישרון, משהו גנטי מולד, כוח עליון או מעשה ידה של מוזה – אני שמח לבשר כי המציאות שונה.


כל אחד יכול

אם אתם רוצים להיות יצירתיים, פשוט תעשו את זה. תשכחו מדעות קדומות כאילו היצירה שמורה למיעוט נבחר. עם נכונות ללמוד ורצון להתחיל, אתם יכולים להיות יצירתיים. רק צריך להתחיל.


וגם, אפשר להשתפר

בגלל שמדובר ביכולת, אז ברור שניתן לשפר אותה. זה בדיוק כמו שריר שמאמנים באופן תמידי. הנה כמה דרכים לשיפור ותרגול היצירתיות – ניסוי וטעייה, חשיבה ביקורתית, הטלת ספק במובן מאליו, שימוש בדמיון וסינתזה של מידע, סקרנות, שאילת שאלות, חשיבה תחת אילוצים ואולי החשוב מכול - פיתוח הדמיון. היה זה אינשטיין שאמר: "הדמיון חשוב יותר מהידע, שכן הידע מוגבל, בעוד הדמיון חובק את העולם כולו, מגרה את הקדמה, ויוצר את האבולוציה".


לבחור בעשייה

חשוב לזכור, יצירתיות דורשת עבודה, זמן ואנרגיה. בחרתם להיות יצירתיים – בחרתם למעשה בתפיסת עולם, בסגנון חיים של עשייה מספקת.


לרשום, לרשום, לרשום...

ממליץ בחום לרשום הכול, אחרת זה פשוט נשכח. אני מתעד את כל הרעיונות שלי, קטנים כגדולים. יש לי פתקים, צילומי לוח, טיוטות, מחברות ורישומים. השתמשו באיזה אמצעי זמין שאיתו אתם מרגישים בנוח, ותעדו את הרעיונות שלכם. אחר כך, הרבה יותר קל ופשוט לחזור לרעיונות שעושים לכם את זה ולפתח אותם.


למי אכפת?

תיצרו, תבנו, תפתחו, תרכיבו, תשפרו את מה שאתם רוצים, ושתפו עם העולם. אם העולם מגיב בצורה חיובית זה מגניב. אם לא, למי אכפת? לפחות אתם עושים את מה שעושה לכם טוב. אולי העתיד יעריך אתכם, ואולי לא. למדו כיצד להיות יצירתיים עבור עצמכם.


לפתור בעיה בדרך חדשה. לשנות את נקודת המבט שלכם. לקחת סיכונים, להתעלם מפקפוק ולהתייצב מול פחדים. לשבור את השגרה ולעשות משהו אחר פשוט בשביל לעשות משהו אחר. למפות מאה מסלולים שונים כדי להגיע ליעד אחד. לאתגר את עצמכם כל יום. לחפש השראה במקומות הארציים ביותר. לשאול שאלות טיפשיות. ליצור ללא ביקורת. לדעת איך למצוא את קווי הדמיון ואת ההבדלים בין שני רעיונות אקראיים לחלוטין.


להיות יצירתי אומר שאתם חושבים ופשוט עושים.

Comments


bottom of page